SsangYong Tarihçesi

Korecede SsangYong ikiz ejder anlamındadır. 1954 yılında Güney Kore Guro-gu Seul’da SsangYong Motor Company firmasını Hadonghwan Motor Company adıyla kurarak İngiltere’den kit halinde gelen Jeep modeli arabaları monte etmeye başlamıştır.

SSANGYONG 1954 yılında kurulmuş olup, 50 yılı aşkın bir süredir otomobil üretimi gerçekleştirmektedir. Üretim hayatına otobüs, kamyon ve özel amaçlı ticari araçlar (mikser, itfaiye aracı v.b.) üreterek başlamıştır. 1988 yılında Kore’de üretilen ilk 4×4 SUV araç olan KORANDO markasının üretimini gerçekleştirerek SUV çağını açmıştır. O günden itibaren, SUV pazarına yenilikleri, buluşları, kalitesi ve liderliği ile ününü ve güvenilirliğini devam ettirmektedir.

1990’ların başlarında, Mercedes-Benz AG stratejik ortaklık, teknoloji, yönetim ve dağıtım alanlarında işbirliği için SSANGYONG ‘a sermaye yatırımı gerçekleştirdi. Bu ortaklık süresince teknoloji ve yönetim alanında ki yenilikler ve dağıtım kanallarında ki gelişmeler ile SSANGYONG teknolojik alanda da ustalığa sahip olarak, ileri teknolojiye haiz araçlar üretmeye ve bunları uluslararası pazarlara sunmaya başladı.

 

1993 yılında eşsiz bir tasarıma ve üstün performansa sahip MUSSO modelini SUV pazarına sundu. 1994 yılında kendi motorunu üretebilmek için bir motor fabrikasını büyük bir törenle açtı. 1995’de, Mercedes-Benz ile 3 yıllık işbirliği sonucunda ISTANA (MB100 olarak da bilinir) modelini hafif ticari araç pazarına sundu. Bir sonraki yıl geliştirilmiş dizayn ve teknolojiye sahip Yeni KORANDO modeli pazara sunuldu.

 

ÖDÜLLERİ

1965 Aralık Kore Örnek Şirket Ödülleri’nde, Ulaştırma Bakanlığı tarafından ödüllendirildi

2000 Ekim ‘Korando’, ®Energy Winner 2001 ödülünü elde etti

2001 Mart ‘Musso’, Kore Yönetim Ortaklığı’nın (KMA) sponsorluğunda, Marka Gücü’nün Sportif Arazi Aracı (SUV) dalında üç yıl üst üste birincilik elde etti.

2002 Haziran Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi alanında En İyi Şirket Setifikası aldı.

2002 Haziran ‘Değer Yönetimi Dalında En İyi Şirket Ödülü’

2002 Kasım ’32. Kusursuz Teknoloji Geliştirme Yarışması’nda ‘Başbakanlık Ödülü’

2004 Temmuz ‘New Chairman’ ve ‘Rodius’, ‘En İyi Endüstriyel Tasarım’ ödülünü aldı

2005 Aralık ‘Rexton’ Malezya’da ‘The New Strait Times’ tarafından ‘Yılın Aracı’, ‘Musso Sport’sa İsrail’deki (İsrail’in en saygın otomobil dergisi) ‘The Auto’ tarafından ‘En İyi Kamyonet’ ödülünü aldı

2006 Temmuz Rexton II, ‘Kore Kullanıcıları’ tarafından ®Energy Winner 2007 ile ödüllendirildi.

2008 Kasım ‘2008 Hollanda’nın En Güvenli Deposu’ Ödülü

Tivoli

Musso Grand

Rexton G4

Kyron

Korando

Korando Sport

XLV

Actyon

Rodius

Chairman

Istana